Pradžia


 

Michael Crichton

Michael Crichton

John Michael Crichton (Džonas Maiklas Kraitonas, 1942 m. spalio 23 d. – 2008 m. lapkričio 4 d.) – JAV rašytojas, kino ir televizijos prodiuseris, režisierius ir gydytojas. Labiausiai žinomas už mokslinės fantastikos ir trilerio kūrinius. Parduota daugiau kaip 150 mln. knygų, kurių vienos žymiausių: „Andromedos štamas“, „Sfera“, „Juros periodo parkas“, „Laiko linija“, „Baimės būsena“ ir kt. Pagal daugumą jų pastatyti kino filmai. Žymiausias televizijos darbas – serialas „ER“.

Dauguma Maiklo Kraitono literatūros darbų paremti veiksmo žanru ir kupini technologijų. Romanai įkūnija technotrilerio literatūros žanrą, juose nagrinėjamos technologijos ir žmogaus sąveikos su ja nesėkmės, ypač sukeliančias biotechnologijos katastrofas. Didžioji dalis šių istorijų turi medicininį ir mokslinį pamatą, kuris atspindi rašytojo išsilavinimą. (Daugiau apie rašytoją Vikipedije ir rasyk.lt)

 

1975 m.

Andromedos štamas

„Andromedos štamas“

(„The Andromeda Strain“, 1969 m.)

Leidykla: „Vaga“ (serija „Zenitas“).

Aprašymas: Knygos žanras – mokslinė fantastika. Tačiau toji fantastika neįprasta, knygos veiksmas vyksta 1967 m., tai yra praeityje. „Andromedos štame“ autorius piešia fantastinę, bet visai tikrovišką situaciją, kaip į Žemę patenka nežemiškos kilmės štamas ir kiek dėl to įvyksta tragedijų. Vaizduodamas dramatiškus, įtampos kupinus įvykius, autorius išreiškia protestą prieš mokslo pasiekimų taikymą Pentagono tikslams.

Vertė: Romualda Zagorskienė

Puslapių: 238 p. Tiražas: 28 000 egz.

Ekranizacijos:

1995 m.

Juros periodo parkas

„Juros periodo parkas“

(„Jurassic Park“, 1992 m.)

ISBN: 9986-480-05-1.

Leidykla: „Vėlis“.

Aprašymas: Puiki amerikiečių rašytojo knyga, pasakojanti apie dinozaurų atkūrimą ir Juros periodo parko sukūrimą tolimoje ir negyvenamoje saloje, tragiškus ir kraupius įvykius, kurie atsitinka dinozaurams ištrūkus į laisvę. Pagal šią knygą sukurtas pagarsėjęs Spilbergo filmas.

Vertė: L. Paliūnienė, V. Budrys.

Puslapių: 384 p. Tiražas: 5000 egz.

Ekranizacijos:

2000 m.

Sfera

„Sfera“

(„Sphere“, 1987 m.)

ISBN: 9986-856-57-4.

Leidykla: „Algarvė“.

Aprašymas: Pietinės Ramiojo vandenyno dalies viduryje, tūkstančio pėdų gylyje rastas milžiniškas, nugrimzdęs į dugną laivas. Amerikiečių mokslininkų grupelė leidžiasi į jūros gelmes ištirti šį stulbinantį atradimą. Tai, ką jie randa, meta iššūkį jų vaizduotei ir tampa tikru pasityčiojimu iš bandymų paaiškinti viską logiškai. Tai fenomenalaus dydžio kosminis laivas, nukritęs iš dangaus netgi neapgadintas. Labiausiai stebina tai, kad jam ne mažiau, kaip trys šimtai metų...

Vertė: Bronius Bružas.

Puslapių: 320 p. Tiražas: 2000 egz.

Ekranizacijos:

  • Sphere, 1998 m., rež. Barry Levinson (IMDb 5,5/10)

2001 m.

Laiko linija

„Laiko linija“

(„Timeline“, 1999 m.)

ISBN: 9986-856-69-8.

Leidykla: „Algarvė“.

Aprašymas: Šioje knygoje autorius derina ateities mokslą – sparčiai tobulinamą kvantų technologiją – ir sudėtingas viduramžių realija. „Laiko linija“ – tai kvapą gniaužiantis pasakojimas, nešantis mus į netikėtų pavojų ir nežinomybės pasaulį, griaunantis mūsų sampratą apie tai, kas yra įmanoma, o kas – ne. Romano veiksmas prasideda XXI amžiaus išvakarėse, kai naujos technologijos tobulėja žaibo greičiu. Informacija pasiekia adresatą akimirksniu – tam nereikia nei telegrafo, nei kitų transliacijos įrenginių. Iš vienos molekulės galima sukurti kompiuterį, bet kurį praeities laikotarpį galima realistiškai atkurti. Grupelė istorikų tiesiogine prasme dalyvauja XIV amžiaus feodalinės Prancūzijos gyvenime. Įsivaizduokite, kokie pavojai jų tyko kelionėje. Sužadinkite vaizduotę naujais, dar nepatirtais įspūdžiais.

Vertė: Bronius Bružas.

Puslapių: 408 p.

Apžvalgos: skaityta.lt.

Ekranizacijos:

  • Timeline, 2003 m., rež. Richard Donner (IMDb 5,3/10)

2008 m.

Baimės būsena

„Baimės būsena“

(„State of Fear“, 2004 m.)

ISBN: 978-9955-700-75-3.

Leidykla: „Obuolys“.

Aprašymas: Gal mums tik atrodo, jog gyvename laisvame ir nesuvaržytame pasaulyje? Gal jis jau seniai atsidūrė baimės ir nepasitikėjimo gniaužtuose? Gal visos kalbos apie šviesesnę ateitį tėra spėlionės? Ar tikrai šyla mūsų planetos klimatas? Ar Antarktidoje išties tirpsta ledynai? Ar aplinkosauga – toks jau nekaltas žaidimas? Kas stengiasi visus įbauginti? Daugybė mįslių ir teorijų... Intriguojantis siužetas ir neslūgstanti įtampa.

Vertė: Teresė Aleknavičiūtė ir Gidrė Tartėnienė.

Puslapių: 512 p.

Apžvalgos: skaityta.lt, rasyk.lt.

Didysis traukinio apiplėšimas

„Didysis traukinio apiplėšimas“

(„The Great Train Robbery“, 1975 m.)

ISBN: 978-9955-700-93-7.

Leidykla: „Obuolys“.

Aprašymas: Didysis traukinio apiplėšimas – ne tik kruopštus visų įvykių, susijusių su įžūlia 1855 m. vagyste iš britų traukinio, rekonstravimas. Tai paveikslas kultūros, kurią sukrėtė tas nusikaltimas. Tai ir intriguojantis jo vykdytojų portretas. „Baimės būsenos“, „Juros periodo parko“ ir „Demaskavimo“ autorius M. Crichtonas, pasitelkęs teismo protokolus ir laikraščių iškarpas bei istorinius faktus, kuria savo versiją apie pirmąjį tokio masto traukinio apiplėšimą, intriguojančiai pasakodamas apie ilgiau kaip metus trukusį pasirengimą, kuriam vadovavo išvaizdus, protingas ir charizmatiškas elito atstovas bei moterų numylėtinis Edvardas Pirsas... Beje, šio romano ekranizacijoje jį įkūnijo pats Seanas Connery.

Vertė: Vytautas Petrukaitis.

Puslapių: 408 p.

Ekranizacijos:

Tekanti saulė

„Tekanti saulė“

(„Rising Sun“, 1992 m.)

ISBN: 978-9955-700-86-9.

Leidykla: „Obuolys“.

Aprašymas: Los Andželo policijos departamento detektyvas Piteris Smitas iškviečiamas tirti žiaurios žmogžudystės, įvykdytos „Nakamoto Industries“ biuro atidarymo metu. Kadangi tyrimas susijęs su japonais, pareigūnas pasitelkia į pagalbą Tekančios saulės šalies kultūros ir gyvenimo būdo žinovą, kolegą Džoną Konorą. Paaiškėja, kad nužudytoji mergina Šerilina Ostin yra pakankamai garsi „palydovė“, be to, nužudymą įrašė moderni „Nakamoto“ sekimo aparatūra, „prižiūrinti kompanijos darbuotojus ir padedanti jiems dirbti“. Tačiau detektyvai iškart susiduria su bendrovės vadovų pasipriešinimu. Kyla abejonių, ar galima pasitikėti rastu įrašu, ir vis labiau neduoda ramybės klausimas: kam tai reikalinga? Kriminalinis nusikaltimas atskleidžia netikėtą konfliktą, o japonų posakis „Verslas – tai karas“ tampa šio nepaprastai įtikinamo ir įtempto korporacinio detektyvo realybe.

Vertė: Gierė Tartėnienė.

Puslapių: 368 p.

Ekranizacijos:

2009 m.

Demaskavimas

„Demaskavimas“

(„Disclosure“, 1994 m.)

ISBN: 978-609-403-028-4.

Leidykla: „Obuolys“.

Aprašymas: Brutali konkurencija milžiniškoje įmonėje. Pavojingas pelės ir katės žaidimas, kuriame vikėjai ne sykį apsikeis vaidmenimis. Šokiruojantis kaltinimas, kuris kelia grėsmę reputacija, karjerai ir žmogaus likimui... Tomas Sandersas – sėkmingai karjerą darantis profesionalas. Tačiau vieną dieną jis sužino, kad viceprezidento postą, į kurį pretendavo, užėmė Meredita Džonson, gerokai jaunesnė moteris ir dar – buvusi jo meilužė. Negana to, po vieno pasitarimo už uždarų durų moteris apkaltina Tomą seksualiniu priekabiavimu, nors pati nesėkmingai mėgino jį suvilioti... Sandersas staiga atsiduria košmariškame apgaulės tinkle, kuriame pats įvardijamas nusikaltėliu. Desperatiškai siekdamas išgelbėti savo karjerą ir reputacija, Tomas demaskuos ne vieną savo darbdavio paslaptį... ir cinišką planą jį pašalinti.

Vertė: Vaidas Šadeika.

Puslapių: 416 p.

Ekranizacijos:

Negyvėlių ėdikai

„Negyvėlių ėdikai“

(„Eaters of the Dead“, 1976 m.)

ISBN: 978-609-403-025-3.

Leidykla: „Obuolys“.

Aprašymas: Pribloškianti kelionė į paslaptingą kraštą, kur diena trumpesnė už naktį... kur dangus po saulėlydžio nusidažo raudonai. 922 metais Bagdado pasiuntinys Achmedas Ibn Fadlanas perplaukia Kaspijos jūrą ir keliauja Volgos slėniu. Pakeliui jis susipažįsta su Bulivifu, galingu vikingų vadu, kuris skuba namo gelbėti šeimos ir kraštiečių nuo kraugerių būtybių, kurios puola tik sutemus... Šį M. Crichtono romaną įkvėpė tikri istoriniai įvykiai ir garsioji anglosaksų epinė poema „Beovulfas“.

Vertė: ytautas Petrukaitis.

Puslapių: 304 p.

Ekranizacijos:
© Viskas priklauso autoriams ir leidykloms :)
Pastabos? knygos [pas] landyne [taškutis] lt
Atnaujinta: 2014-04-03.